Nebudeme se bavit o literatuře, nýbrž o gastronomii. Budeme se bavit o klasickém loupáčku, doma zadělávaném, doma pečeném a doma taky snědeném...
Recept mi poslal táta, ten ho zase získal od někoho jiného, tak jsem jen vyškrtal irelevantní kecy (jak, kdo, proč a že je to skvělé atd...) a ponechal jsem jen zdravé jádro upravené pro naprosté blbce, takže podle toho ten loupák upeču já i vy...
Recept je na 8 loupáků, pokud vynásobíte vše dvěma, bude na 16. Prostě neúprosná logika a matematika funguje i tady.
Ingredience
- 1/4 kostky droždí, tj. 10.5 g (proč má jedna kostička 42 g nevím, snad pozůstatek z koloniálních časů, nebo že by to bylo množství na 1 kg pšeničné mouky?)
- 2 lžíce cukru
- 150 ml vlažného mléka
- 90 ml oleje (měl jsem zrovna řepkový, ale bude to asi jedno který, jen ne motorový)
- 250 g polohrubé mouky
- 1 žloutek
- trošku (čajová lžička) nastrouhané (!) citrónové kůry
- špetka soli (tolik, kolik chytnete mezi palec a ukazováček)
Po vykynutí těsta se bude ještě hodit:
- bílek na potření (zbyl od toho žloutku, co už je v těstě)
- nemletý mák na posyp
Technologický postup
- Rozdrobit droždí, smíchat se lžičkou cukru a trochou mléka. Vznikne kvasnicová kašička, se kterou se pak dobře pracuje.
- K drožďové kašičce přimíchejte ostatní ingredience a vypracujte hladké těsto - nechte kynout 30 min, poté těsto trochu promíchejte a nechte znovu kynout 30-40 minut.
- Po vykynutí těsto rozválejte do kruhu o síle asi tak 0,5 cm a ten si rozkrájejte na 8 trojúhelníků.
- Každý trojúhelník od širší strany srolujte do rohlíku, který hranou ruky ještě trochu poválejte, aby se spojily všechny vrstvy, vyválený rohlík pak zahněte do podkovy a naskládejte vedle sebe na pečící papír dál od sebe, aby se vám při pečení neslepily (3 rohlíky po každé straně plechu a dva doprostřed, kdo má nepraktický moderní čtvercový plech má smůlu).
- Zakryjte utěrkou a nechte 10 minut kynout.
- Poté dejte předehřát troubu na 180 stupňů, rohlíky pomašlujte bílkem a posypejte mákem.
- Pečte v troubě rozpálené na 180 stupňů do barvy vašemu oku lahodící (asi 20 minut).
- Sníme, nejlépe ještě teplé se studeným mlékem, ať je zážitek opravdu SILNÝ
Poznámky
- Bod 1 můžete vynechat, ale zkušenost velí, že takto vykynou i zatvrzelejší kvasnice.
- Bod 2 řeším tak, že to vrazím do domácí pekárny a nastavím Těsto - míchání a kynutí (UNOLD 68415, program č.8) a za hodinku a kousek mám promícháno i vykynuto. Pokud dáte dvojitou dávku, zvedne to dekl.
- Bod 3 v dalším vyzkouším stejně, jak jsem pekl o studiích rohlíky ve vsetínské pekárně (zbourána, ne mou vinou), tj. 8 malých kuliček rozválím na placku a smotám.
- Bod 4 můžeme vylepšit tak, že přidáme nějakou náplň. Zkoušel jsem jahodovou, meruňkovou a ostužinovou. Pak ještě brusinky a Nutellu. Příště vyzkouším tvaroh.
- Bod 6 - Mašlování bílkem dodá loupáčků lesk, který následně podpoří chuť. Navíc z něho neopadají maková zrnka.
- Bod 7 - nespalte to, finále je dost rychlé, zvláště pokud má trouba nespolehlivý termostat. Takže po 15 minutách pečení šup k okýnku trouby a mít oči na šťopkách!
- Bod 8 - pokud píšu mléko, myslím mléko z krávy tura domácího (Bos primigenius f. taurus) a ne nějaké Milblu od Babiše a jemu podobných.
Že si ten život ale umíme užít! |
:-D testováno na potomstvu
OdpovědětVymazatÚspěšně. (V krabičce, ze které jsem neuváženě nabídla spolubydlícímu byl jeden rohlíček a tři kousky buchty. Po jeho odchodu tam byly tři kousky buchty.)
OdpovědětVymazat