Laparotomie
Protože je zařízení umístěno v poměrně prašném prostředí pod stolem, byl proveden pokus o neinvazivní nápravu vyfoukáním stlačeným vzduchem. Pokus byl neúspěšný a po invazi do rumenu bylo také vidět, že i dost naivní. Tímto způsobem nebylo možné nápravu sjednat.
Rumenotomie
Nezbylo než přejít k invazivním metodám a podívat se zařízení na střívka. Postupujeme následovně:
1. Odpojíme zařízení od sítě a vyjmeme akumulátor.
UPS-ka s vyjmutým akumulátorem |
2. Vyšroubujeme ze spodní strany dva samořezné šrouby držící skelet pohromadě.
Umístění šroubů (spodní strana) |
3. Rozlouskneme skelet. Tady je potřeba mírného násilí a hlavně musíme stisknout nenápadnou západku schovanou v blízkosti napájecího kabelu. K jejímu stisku použijte něco měkčího, já jsem měl šroubovák a západku jsem poškrábal (viz. obrázek).
Západka v blízkosti průchodky napájecího kabelu. |
Lobotomie
Teď bychom měli mít před sebou otevřené zařízení s odstraněným spodním krytem. Tedy něco takového:
Umístění vadného mikrospínače (vlevo dole). |
Další postup je následující:
- Ověříme přeměřením, že je závada skutečně v mikrospínači.
- Označíme orientaci spínače, třeba tečkou černým fixem, abychom nový spínač umístili do správné polohy (nestejné rozteče nožiček tomu také napomůžou, ale jistota je jistota).
- Vypájíme vadný spínač, má označení SW1. Pomůžeme si odsávačkou cínu. Pokud nám zůstanou zacínované otvory po nožičkách, pročistíme je 1 mm vrtáčkem.
- Pro jistotu překontrolujeme zapojení nového spínače (tj. které vývody jsou při stisku propojeny) a připájíme jej do desky. Cena nového spínače je cca 7,- korun českých.
- Připojíme akumulátor (konektor nezamačkáváme nadoraz, jde pak špatně vytáhnout a musí se následně opatrně páčit šroubovákem), potom síťový kabel a přezkoušíme funkci. Při práci si uvědomte, že celé zařízení bude v tu chvíli pod proudem, takže by mělo ležet na nevodivé podložce a vše kovové raději shoďte ze stolu. Spínač stiskněte pro jistotu špejlí.
Napájený nový spínač. Na desce je patrná černá tečka, kterou je poznačena poloha originálního dílu. |
Prevence
Takže oprava je úspěšně za námi, teď jen zjistit, co bylo příčinou selhání spínače.
Při prohlídce byly zjištěno, že čep ovládacího knoflíku dosedá přímo na kontakt mikrospínače a ten evidentně nevydržel časté a silné mačkání, často palcem od nohy. Ve starším zařízeních bylo zvykem řešit toto pružnou pákou a mechanickým dorazem, ale zde by bylo dodatečné vylepšení dosti komplikované. Proto jsem zkrátil čep ovládacího tlačítka o 5 mm, nalepil na něj pružnou podložku a na ni přilepil kousek 1 mm tvrdšího plastu.
Zkrácený a opětovně slepený čep ovládacího tlačítka. |
Poznámky
- Lepeno je sekundovým lepidlem s vmíchaným skleněným plničem (tzv. balony).
- Pružná podložka je vyrobena z bílého kolečka, které bývá součástí velkého balení DVD (spindlu) a slouží k fixaci jejich polohy při přepravě.
Řešení pružného dorazu. |
Kontrola správného vymezení vůlí. V případě potřeby si pomůžeme vlepením další podložky |
Vadný (červený) a nový (černý) mikrospínač. Kousek černé hmoty je odstraněná část čepu ovládacího tlačítka. |
Další informace
Mikrospínač
APC CyberFort 350
Diskuze k produktu
Žádné komentáře:
Okomentovat